Avtorji priporočajo v branje
Že veste, kaj boste brali to poletje?
Poiščite navdih in ideje v bralnih priporočilih znanih slovenskih knjižnih avtoric in avtorjev.
Zvezdana Mlakar, David Zupančič, Zoran Predin, Anja Mugerli, Brina Svit in Goran Vojnović so z nami delili svoje najljubše naslove.
Zoran Predin
kantavtor in pisatelj, avtor romana Brezmadežna
Priznam, da je moj najljubši avtor Dostojevski s knjigama Zločin in kazen ter Idiot. Potem je tu Bulgakov z Mojstrom in Margareto, pa recimo García Márquez z romanom Sto let samote. Pa mogoče kakšen Franzen s Svobodo, pa Houellebecq s Platformo in Osnovnimi delci, pa definitivno Lojze Kovačič s Prišleki in Drago Jančar s To noč sem jo videl. Ne smem pozabiti omeniti še Kumerdejino zbirka kratkih zgodb Temna snov. Veliko različne literature je v določenem momentu osvojilo moje misli.
Brina Svit
pisateljica, scenaristka, režiserka, novinarka, avtorica romana Uporni bicikli
Na moji top lestvici je še vedno na prvem mestu Tolstoj, in sicer njegova Ana Karenina, in potem novele Čehova. Potem pa po navadi berem v valovih in se zaljubim v avtorje v valovih. Tako sem imela val Elene Ferrante. Prebrala sem ne samo njeno tetralogijo, ampak dobesedno vse – v italijanščini, francoščini, slovenščini. Potem sem imela val kanadske pisateljice Alice Munro. Prav tako sem prebrala vse. In lani sem imela zelo velik, intenziven val norveškega pisatelja Karla Oveja Knausgarda, ki ga vsem izredno toplo priporočam. V slovenščini imamo dve knjigi od skupno šestih delov neke vrste avtobiografije, ki se imenuje Moj boj. Tako sem bila zaljubljena v Karla Oveja Knausgarda, da sva šla z možem na Norveško in sva si ogledala vse kraje, ki nastopajo v njegovi knjigi.
Anja Mugerli
pisateljica in dobitnic več nagrad, nazadnje kresnika 2024 za roman Pričakovanja
Med knjigami, ki so me najbolj zaznamovale, je avtobiografski roman mehiške pisateljice Guadalupe Nettel Telo, v katerem sem se rodila. Potem je tu tudi roman Rachel Cusk Obris, v katerem mi je predvsem všeč način njenega pripovedovanja, saj se pripovedovalka bralcu pokaže skozi pripovedovanje zgodb drugih. Potem seveda Elena Ferrante s svojim Neapeljskim ciklom, predvsem z Genialno prijateljico, ki je v teh štirih knjigah spletla čudovito zgodbo o ženskem prijateljstvu, ki je zelo, zelo kompleksno. Poleg romanov pa bi omenila še poljudnoznanstveno knjigo avtorice Susan Cain Tihi, ki govori o introvertnih ljudeh, ki so v ekstrovertirani družbi pogosto spregledani in tudi podcenjeni. Kot zadnja pa še zbirka esejev Pozorni pripovedovalec Nobelove nagrajenke Olge Tokarczuk.
David Zupančič
zdravnik in avtor uspešnic Življenje v sivi coni in Znanost mirnega življenja
Vsem, ki iščete mir in čuječnost, priporočam knjigo Vse je v redu Vide Igličar. Kot velik ljubitelj znanstvene fantastike moram omeniti kultno klasiko Fahrenheit 451 avtorja Raya Bradburyja. V preteklem letu pa me je navdušila tudi knjiga Toxic Eve Mahkovič s svojim lahkotnim, svežim slogom.
Zvezdana Mlakar
igralka, tv-voditeljica in avtorica knjige Pogovori, ki so mi spremenili življenje
Zelo se me je dotaknila knjiga Dijane Matković Zakaj ne pišem! Rada berem knjige Irene Štaudohar, Maje Gal Štromar, Aljoše Bagole, Bruna Šimleše. Prebrala sem tudi vse knjige Veronike Podgoršek, doktorja Zorana Milivojevića, tako da se bom enkrat potrudila in naredila seznam. Ne moram pa reči, katera knjiga mi je najljubša, ker imam vse knjige rada.
Goran Vojnovič
pisatelj in kolumnist, avtor pravljice Sinica in taščica
Pravljica, ki me je zaznamovala, je bila zagotovo Ježeva hišica, ki sta mi jo starša, največkrat mama, brala v slovenščini in v srbohrvaščini, v izvirniku. Zelo hitro sam tudi sam začel brati in bral sem res veliko. Številne pravljice so mi ostale v spominu, tudi mladinska literatura kasneje. Vsega Karla Maya sem prebral, tudi vse knjige Pet prijateljev. Rad sem prebiral cele cikle. Ko je bilo treba preiti na odraslo literaturo, pa sem potreboval kar nekaj časa, da sem se prebil do pravih knjig. Kar se pa otroške literature tiče, tudi zdaj, ko berem pravljice Svetlane Makarovič svojim otrokom, pa Kajetana Koviča, Nika Grafenauerja in mnoge druge, se zavedam, pa še nove in nove zgodbe prihajajo izpod peres slovenskih ustvarjalcev. Morda se premalo zavedamo, kako bogat pravljični svet ponuja slovenska literatura.